Erektilní dysfunkce je poruchou erekce, znemožňující kvalitní pohlavní styk, při níž není muž schopen udržet ztopořený pohlavní úd v dostatečné tuhosti a po dostatečně dlouhou dobu. Aby šlo tento stav považovat za dysfunkci, musí se pravidelně opakovat v rozmezí minimálně 6 měsíců, do té doby se může jednat pouze o krátkodobou poruchu, která dosti často i sama odezní.
Příčiny – výčet spouštěčů je vskutku obsáhlý a pestrý
Problémy s erekcí nejčastěji přicházejí společně s přibývajícím věkem, například mezi muži nad 50 let se různé sexuální dysfunkce objevují u více než poloviny z nich. Ovšem věk samozřejmě není jedinou příčinou těchto erektilních problémů, neboť ty se čím dál tím častěji začínají objevovat i u mladších mužů.
Ty mohou být zapříčiněny jednak špatnou životosprávou, především přemírou alkoholu a rovněž i pravidelným kouřením, či negativními psychologickými stavy – stres, deprese a únava, které jsou mimo jiné spouštěči většiny civilizačních chorob jednadvacátého století.
To ale není zdaleka ještě kompletní výčet všech možných příčin erektilní dysfunkce, ta totiž může být způsobena též vlivem onemocnění, popřípadě i léky, jež se na tyto nemoci předepisují. Nejčastěji jí pak trpí pacienti léčící se s cukrovkou, aterosklerózou, s vysokým krevním tlakem nebo ti, kteří prodělali operaci v oblasti pánve.
💡 TIP: Srovnání TOP 10 přípravků na podporu erekce
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ test jejich účinnosti
✅ porovnání cena/výkon
Léčba – s erektilní dysfunkcí je třeba bezpodmínečně navštívit doktora
V případě, že vaše problémy s erekcí přesáhly již zmiňovanou kritickou šesti měsíční dobu trvání, je třeba neprodleně navštívit odborníka, především z důvodu, že erektilní dysfunkce může být příznakem jiného, závažnějšího onemocnění.
Pro samotnou léčbu je nejdůležitější již samotná diagnostika, prováděná typicky ultrazvukovým vyšetřením, která ji pomůže výrazně zefektivnit a při níž můžou být zjištěny právě i další zdravotní problémy.
V 95 procentech případů probíhá léčba erektilní dysfunkce pomocí účinných látek obsažených v lécích, jež se postarají o zvýšený krevní přítok do topořivých těles a jejichž nejprodávanější zástupce uvádíme níže.
Další způsoby, jak účinně bojovat s erektilní dysfunkcí, představují intrakavernózní injekce, jež se aplikují přímo do pohlavního údu či různé mechanické pomůcky, například penilní kroužky nebo vakuové pumpy, stimulující penis a zvyšující tak šanci na dosažení erekce.
Poslední a krajní možnost, když žádné léky u pacienta nezabírají, pak představuje chirurgický zákrok, při němž dojde k voperování protéz umožňujících erekci přímo do penisu.
Léky na erektilní dysfunkci – nejvíce zabírají ty na předpis
Jedno z možných řešení léčby erektilní dysfunkce představují volně prodejné doplňky stravy (viz srovnání TOP 10 přípravků), které jsou určené hlavně pro řešení krátkodobých poruch erekce. Pokud nezabere některý z nejlépe hodnocených přípravků, pak je téměř až nezbytně nutné sáhnout po lécích na předpis, z nichž mezi ty nejznámější patří:
- Avanfil (Spedra) – jde o lék s nejkratší dobou nástupu účinku, který se může dostavit už po 15 minutách
- Sildenafil (Viagra) – jedná se o nejznámější preparát na erektilní dysfunkci, který začíná působit přibližně po hodině od požití a jehož doba trvání účinku činí 4 až 5 hodin
- Tadalafil (Cialis) – účinek tohoto přípravku trvá až úctyhodných 36 hodin
- Vardenafil (Levitra) – tento lék má výrobcem udávaný nástup účinku 25 – 60 minut, přičemž ten trvá v rozmezí 4-5 hodin
Jak jste si jistojistě stačili všimnout, tak jednotlivé léky se liší zejména rychlostí nástupu a dobou trvání účinku. Pokud některou z těchto vlastností preferujete, tak je dobré se o ní vašemu předepisujícímu doktorovi zmínit, ať má možnost vybrat pro vás ten nejvhodnější lék.
V potravinových doplňcích, určených na podporu erekce, určitě hledejte výtažky ženšenu, kotvičníku nebo maca, které mají úspěšné studie o jejich účinnosti. Další alternativu pak představují homeopatika, i když ty jsou ze všech vyjmenovaných variant jednoznačně nejméně účinná.
💡 TIP: Srovnání TOP 10 přípravků na podporu erekce
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ test jejich účinnosti
✅ porovnání cena/výkon
Poradna – nejčastěji kladené otázky
Jaké léky mají negativní efekt na kvalitu erekce?
Vůbec nejvíce problémů s poruchou erekce způsobují antidepresiva a ostatní léky využívané pro léčbu depresí (inhibitory MAO, SSRI). Na pomyslném druhém místě se pak drží ty určené k léčbě vysokého krevního tlaku.
Jsou situace, kdy není možno léčit erektilní dysfunkci pomocí léků?
Ano. Léčit erektilní dysfunkci za pomocí léků není možno u pacientů, kteří jsou po mozkové příhodě či infarktu a rovněž u těch, kteří trpí anginou pektoris (bolest na hrudi) a v současné době užívají nitráty.
Mohou mít léky na léčbu erektilní dysfunkce nežádoucí vedlejší účinky, popřípadě jaké?
Ano mohou, většinou ale jsou všechny krátkodobého rázu. Jedná se především o bolest hlavy, zčervenání, zažívací obtíže nebo o překrvení nosní sliznice. Tudíž tyto léky lze označit za velmi bezpečné.
V první fázi rozhodně nejprve vyzkoušejte přírodní podporu erekce v podobě doplňků stravy, a pokud nezaberou, bude nutné se obrátit na lékařskou pomoc a nechat si předepsat léky na předpis.
💡 TIP: Srovnání TOP 10 přípravků na podporu erekce
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ test jejich účinnosti
✅ porovnání cena/výkon